Bora Gencer, 14 Nisan 1965 yılında İstanbul’da dünyaya geldi. İlkokulu Maçka İlköğretim Okulu’nda tamamladı. Caz piyanisti olan İlham Gencer’in oğlu olan Bora Gencer, müzik dolu bir evde büyüdü. Annesi babasının ikinci eşi Necla Gencer’dir. Ayşe Gencer ve İlhan Gencer adlı iki kardeşi vardır. Bora Gencer, 27 Nisan 2008 tarihinde Alman vatandaşı olan Hülya Yaman ile evlendi. Ayaz  adında bir oğlu var.

 

Daha küçük yaşta müziğin içinde olması ve ailesinden gelen yetenek ile İstanbul Devlet Konservatuarına  dönemin en yüksek puanıyla girdi. Enstrüman olarak piyanoyu çok sevmesine rağmen keman bölümüne yazılıp piano’yu yardımcı ders olarak seçti.

 

7 yıl konservatuvar eğitiminden sonra babası ile birlikte profesyonel müzik hayatına başladı. Mayıs 1985 yılında vatani görevini yerine Erzincan’da yaptı,İstanbul’a döndüğünde askerde tanıştığı organizatör arkadaşı Kerem Erdem tarafından gelen teklifle İsrail’e gitti ve müziğini orada icra etti. Daha sonra İstanbul’a dönen sanatçı Türkiye’nin nezih mekanlarında ve konser salonlarında yüzlerce program gerçekleştirdi.

1994 yılında Halis Bütünley ve Garo Mafyan ile tanışan Bora Gencer, 1995 yılının ilk aylarında Mega Müzik imzalı “Öptüm Seni Şeker” isimli ilk albümünü çıkardı.

 

Aysel Gürel ve Garo Mafyan imzalı “Öptüm Seni Şeker” adlı şarkı kısa zamanda sevildi. 1995 yılında çeşitli televizyon ve radyo programlarına katıldı. Yurt içi ve yurt dışı turnelerine çıktı .  Turne arkadaşları arasında Asya, Demet, Harun Kolçak, Deniz Arcak, Gülay, Suat Suna, Seçil, Kerim Tekin gibi isimler de vardı.

 

Profesyonel turne ve konser çalışmalarının haricinde çeşitli yarışmalara da katılan sanatçı, Pamukkale Festivali’nde ağabeyi İlhan Gencer ile birlikte aldığı dereceyle Mısır’da Uluslararası Kahire Müzik Yarışması’nda birincilik kazandı. Daha sonra Onno Tunç adına düzenlenen beste yarışmasında kendi bestesi ve yorumuyla üçüncü oldu. 1999 yılında  “Bir Allah Bilir” isimli ikinci albümü Elenor Müzik’ten piyasaya çıktı. Aslında 10 şarkıdan oluşan  ve bitmiş olan albümünü Kerim Tekin’nin anısına, yaşasaydı onun okuyacağı bir şarkıyı da koyarak 12 şarkıya çıkarttı ve ilk klibini de Kerim’in sevdiği şarkıya “Neden Allahıma”a çekti.

 

Sanatçının üçüncü albümü “Baştan Çıktım” 2001 yılında Prestij Müzik’ten çıktı.

Ses sanatçılığının dışında  farklı televizyon ve radyo kanallarında  dizi oyunculuğu ve  program sunuculuğu da yapmıştır Bunlardan bazıları; “Havuz Show” adlı çocuk programı, “Alabora Reality Show”, “İstanbul’da Bir Güzel”,”Delidolu” adlı müzikal, “Bize Ne Oldu” adlı dizi bunlardan bir kaçıdır.

 

Bora Gencer, şu ana kadar 5 albüm, Sibel Can ile 1 başrol dizi, 2 tane başrol TV filmi, 3 farklı radyo da; Alem fm, Radyo Contack ve Radyo time da, radyo programları, Flash TV de “Alabora” adında Reality show, İstanbul TV de; “İstanbul’da bir güzel” adında talk show tadında bir program, Tgrt de “Havuz show bizim show” adında çocuk programı’, 3 festivalde ödül, Kemer altın nar, Onno Tunçmüzik yarışmasında 3.cülük, Pamukkale festivalinde  3.cülük ve 2. Uluslararası Kahire müzik festivalinde 1.lik, son zamanlarda Bora ile kadına  dair adında bir program, Show max ve beyaz tv de kendisine ait Bora’yla kadına dair”adındaki programı 2 buçuk yıl yaptı.

 

Bora Gencer, digitürk 51. kanalda “Emredersin Komutanım” İsimli eğlence programında sunuculuk yaptı.

 

2007 yılında “Aşık Oldum” adlı dördüncü albümle birlikte Bora Gencer’in Baş rol oynadığı iki tv filmi “Kaçak Gelin” ve “Aşk Başa Gelince” gösterime girdi.

 

2008 yılında  Kanal T’de uzun süre Bora Bora Show adında program yaptı bu programa Ayşenur Yazıcı, Erol Büyükburç, Ayten Alpman, Hande Subaşı, [[Ece Gürsel], Şebnem Shaefer, İlham Gencer, Okan Bayülgen, Hakan Aysev, Çiğdem Tunç gibi konuklar davet edildi. Daha sonra format değiştirilerek askerlik Anıları adında bir program yaptı bu yeni programa da Orhan Ayhan, Ayhan Bermek, Atatürk’ün torunu (Atatürk’ün Manevi Kızı Ülkü Adatepe’nin Oğlu) Ahmet Doğançay gibi tanınmış simalar katıldı.

 

2009 yılında yönetmen Metin Güngör’ün çektiği “Renklerde Kaybolan Hayat” adlı sinema filminde rol aldı.

 

2012 yılında Hande Subaşı ile  “Kamelyalı Kadın” müzikalinde başrolleri paylaştı.

2019 da kendisine ait olan “Elvedasız Şarkılar” projesini hayata geçirdi.

Konser zorlu performans sanatları türkcell sahnesinde gerçekleştirdi.

Bu sosyal sorumluluk konserinde rahmetli olmuş sanatçıların şarkılarını kendisi ,Derya Uluğ, babası Bozkurt İlham Gencer,Dağhan Baydur vs gibi sanatçılarla birlikte söylediler .

İlk geceyi İzzet Öz sundu ve bütün gelir teyev’e bağışlandı.

2020 de yapılması planlanan 2 inci elvedasız şarkılar plandemi sebebiyle gerçekleşemedi.

2020-2021 yılları arasında ıslak ıslak,senle gelirim ve Kerim Tekin’in söylediği “Haykırsam Dünyaya” şarkılarını dıgıtal olarak çıkardı.

2021 19 Haziranda Toprak Sergen”in sunumuyla Bodrum Antik Tiyatroda gerçekleşen “Elvedasız Şarkılar 2” konserine Işın Karaca,Keremcem,Murat Kekilli,Tayfun,Yeşim Salkım,Bozkurt İlham Gencer , Melihat Gülses vb gibi sanatçılar katıldı.

Bütün gelirinin Bodrum engelliler sağlık vakfına bağışlandığı gecenin bir başka özelliği de pandemiden sonraki ilk konser olmasıydı.

Son yıllarda Swiss Otel Maçka, Grand Yazıcı Marmaris, Bodrum Yalıkavak marina agency ,Frankie nişantaşı,Bodrum marina yat kulüp vb gibi yerlerde sahne alan Bora Gencer , şu an 7 inci albüm çalışmalarına devam ediyor.